FALTYSOVO KNIHKUPECTVÍ

 

O nás

Historie našeho knihkupectví:

Když litomyšlský občan Emil Faltys v roce 1919 zakládal ve svých pětadvaceti letech živnost knihkupce, nechtěl zůstat jen běžným obchodníkem. Sny o obchodě, který bude zárověň místem setkávání významných osobností z oblasti výtvarného umění, divadla a literatury, mu pomohla uskutčnit koupě domu čp. 109 ze 16. století v samotném srdci starobylého města.

Emil Faltys vydával pohlednice Litomyšle, průvodce, divadelní hry, půjčoval knihy a malířům pomáhal prodávat jejich díla. V knihkupectví se scházeli významní občané Litomyšle a pozdější přátelé oblíbeného knihkupce, kteří se zároveň stávali velkými knihomoly. Za všechny jmenujme pány Portmana, Laška, Sobotku, Hášu, Jiráska, Hašlera, Stránského, Honsu, Kalvodu, Sedláčka, Voleského či Vejrycha. Po smrti Emila Faltyse v roce 1947 se firmy ujal syn Jaroslav, který byl spolu s dalšími třemi sourozenci nápomocen své ovdovělé matce a prožíval s ní i smutné období znárodňování po komunistickém puči.

V padesátých letech minulého století firmu převzalo Družstvo Kniha lidu, Jaroslav tu však mohl pracovat dále jako vedoucí. Navzdory politickému tlaku a příkoří ze strany tehdejšího režimu zůstal věrný svému poslání, a to i přesto, že byl tehdejší domovní správou vystěhován z vlastního domu a smutně musel přihlížet postupné devastaci objektu. Knihkupectví však nikdy zrušeno nebylo. Pyšnilo se totiž v rámci podniku velkým obratem, dobře plnilo svoji kulturní funkci ve městě a dokonce se stalo učňovským střediskem budoucích knihkupců.

Společenské změny v roce 1989 umožnily návrat knihkupectví rodině zakladatele firmy, která navázala na tradici a myšlenky svého dědečka. Po smrti Jaroslava Faltyse v roce 1999 převzala knihkupectví jeho dcera Jitka Faltysová.

V roce 2008 byly zrekonstruovány a rozšířeny prostory obchodu včetně nových výloh. Byla rozšířena nabídka o esoterickou a duchovní literaturu včetně dalších doplňků, jako jsou solné lampy, drahé kameny, vykládací karty, taroty, léčitelské pomůcky, mandaly, relaxační a meditační hudba a dárkové předměty. Nově vzniklé prostory navíc slouží jako místo setkávání zajímavých osobností se zákazníky formou přednášek a besed.

(Trs, září 2008)

Krásné dny s dobrou knihou vám přeje
vaše Faltysovo knihkupectví

Kalendář akcí

Výklady karet - Emílie Didi Bertová

(pořádáme)
14. června 2024
Na výklad je třeba se objednat spolu se zálohou 200,-Kč. Cena výkladu je 850,-Kč,…
Kontakt

Faltysovo knihkupectví
Smetanovo nám. 109
570 01 Litomyšl

E-mail: faltysknihy@lit.cz
tel.: +420 461 612 667
mobil.: +420 731 881 967

Otevírací doba prodejny:
po – pá 8:00 – 17:00
so : 8:00 – 12:00

© Faltysovo knihkupectví 2019